Zmiana, przemiana!

Tym razem – znów mnie chwilę nie było – o książce, która pozwoli zmieniać Ci swoje życie. Pewnie jesteś jedną z tych osób, która zmiany wcale nie lubi. Często też zastanawiasz się czy zdecydować się na jakąś zmianę by po namyśle odpuścić. Bracia Heath przygotowali pozycję specjalnie dla Ciebie.

No dobrze trochę się droczę, radzisz sobie ze zmianą jak ryba z wodą. Nie zmienia to faktu, że może ciekawym pomysłem jest zobaczyć, co mają do powiedzenia autorzy tej zacnej książki pt. „Switch: How to Change Things When Change Is Hard”, czyli „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić”.

Chip i Dan Heath w swojej kolejnej książce na temat zmiany użyli analogii i metafory by obrazowo opisać nas samych podczas zmiany. Przedstawiają zmianę, jako podróż jeźdźca jadącego na słoniu po wyznaczonej ścieżce w poszukiwaniu celu. Jeździec, w ich definicji odpowiada za naszą racjonalną stronę. Większość ludzi uważa, że ta racjonalna strona odpowiada w 100% za nasze decyzje jednak słoń, który przedstawia naszą emocjonalną stronę bardzo często jest powodem decyzji.   Ścieżki, opisują zewnętrzne środowisko, w którym dana zmiana ma się dokonać. Z ich badań, ale również przedstawionych przykładów wynika, że największe i najszybciej dokonują się zmiany, gdy wskazujemy precyzyjny kierunek jeźdźcowi, mocno i rozważnie motywujemy słonia oraz stosownie do zaistniałych okoliczności modyfikujemy ścieżki by osiągnąć wymaganą zmianę.

Kolejny raz książka z przykładami z życia pozwala lepiej zrozumieć naturę procesów zachodzących w głowach naszych oraz współpracujących z nami ludźmi. Uważam, że to kolejna pozycja dla każdego, kto chce wiedzieć jak sobą i innymi kierować. I choć nie mam zamiaru przepisywać tu całej książki, niestety w tym przypadku też nie mam polskiego tłumaczenia*, umieszczę tylko kilka przetłumaczonych samodzielnie cytatów, które mam nadzieje pomogą promocji tej jakże ciekawej książki.

W ekskluzywnym sklepie spożywczym szefowie postanowili postawić stół, na którym zostały wystawione próbki importowanych dżemów. W pierwszy dzień na stole było wystawione 6 różnych dżemów. Kolejnego dnia pojawiły się już 24 różne próbki. Jak się spodziewasz, stół z 24 dżemami przyciągnął więcej klientów do próbowania ich smaków – jednak, gdy dochodziło do podjęcia decyzji, który z nich kupić nie potrafili jej podąć. Klienci, którzy widzieli tylko 6 próbek kupowali 10 razy częściej słoik prezentowanego dżemu.

Jeśli chcesz zmienić swoich ludzi możesz pokazać im jasny kierunek, w którym mają zmierzać (jeździec) lub zwiększyć ich motywację i determinację (słoń). Można też po prostu, doprowadzić do tego by działanie było łatwiejsze. Postaw ich przed stromym stokiem i pchnij ich w dół. Usuń wszystkie przeszkadzające rzeczy, zniweluj tarcie. Poustawiaj im wiele znaków, które będą im mówić jak blisko są celu.

Duże zmiany składają się z wielu małych zmian. Nie przejmuj się, gdy te pierwsze małe zmiany są trywialne. Wyzwaniem jest namówienie słonia do ruchu, co z tego, że na początku jest powolny?

Dla jeźdźca duży problem wymaga wielkich rozwiązań. Gdy zaczynasz szukać rozwiązań, które są tak bardzo złożone jak rozwiązywane przez nie problemy nic się nie zmieni.

Polecam również ich poprzednią książkę „Made to stick”, która w równie mocny sposób opisuje jak mówić o naszych ideach by przetrwały w pamięci słuchaczy a nie umarły zaraz po ich przedstawieniu.

* O widzę, że jest polski przekład więc również polecam po polsku „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić„.