Mówię o wszystkich słowach i zwrotach, które obniżają wartość Twojego przekazu. Jeśli pojawiają się w Twoich ustach czy pisanych zdaniach, gdy wykorzystujesz je nieświadomie – przyszedł czas, aby przestać je używać lub zacząć używać je świadomie.
Gdy kiedykolwiek zdarzyło Ci się powiedzieć coś, co wywołało całkiem inne niż zakładane skutki z naciskiem na odwrotne to wiesz jak ważny jest odpowiedni przekaz. Gdy w komunikacje wchodzą niejasne, podświadome przekazy lub niebezpośrednie zaprzeczenia sami możemy zgubić się w tym, co chcemy powiedzieć. Listę zakazanych słów należy rozpocząć od drobnego i niepozornego słowa „ale„.
ALE
Słowo nieświadomie używane np. jako przerywnik w zdaniach lub rozszerzenie wcześniejszego zdania niesie za sobą całkowicie inne znaczenie. Gdy ktoś na Twoje pytanie odpowiada zwrotem „Tak, ale” to chciałby powiedzieć „Nie” jednak z jakiegoś powodu tego nie mówi. Zdecydowanie lepiej jest powiedzieć „Nie” niż używać ukrytych przekazów typu. Przeczytaj to zdanie „Podoba mi się Twój pomysł, ale uważam, że powinniśmy użyć tego” i nie mów mi, że ta osoba która go wypowiedziała uważa, że mój pomysł jest świetny. Posłuchaj swoich znajomych i spróbuj usłyszeć „ale” – naprawdę, nic lepiej nie wpływa na usunięcie tego słowa ze słownika. Być może dowiesz się wiele o swoich znajomych, być może usłyszysz ich prawdziwe poglądy. Zdecydowanie mów, kiedy Ci się coś nie podoba, gdy czegoś nie lubisz, z czymś się nie zgadzasz. Pomoże to Tobie, Twojemu otoczeniu oraz zdecydowanie wpłynie na to, co od świata dostajesz. Zapamiętaj zasadę ne ma „Ale” jest „Tak lub Nie” – odcienie szarości pozostaw innym.
Kolejne słowo a właściwie zwrot, który używamy, jako podkreślenie unikalnej relacji ze słuchaczem to „powiem Ci szczerze”.
POWIEM CI SZCZERZE
Nic tak nie przeszkadza w komunikacji jak ustalenie, że ktoś nie był szczery. Jeśli masz ochotę potwierdzić unikalny związek z rozmówcą oraz prawdziwość swoich komunikatów nie używaj tego zwrotu bo gdy mówisz „powiem ci szczerze” wskazując na moment, w którym chcesz coś ważnego powiedzieć to od razu wskazujesz okres przed, w którym szczerość prawdopodobnie nie występowała. Czy na pewno chcesz się z tego tłumaczyć – szczególnie gdy ten przekaz odbieramy podświadomie? Może lepiej podnieść wagę przekazu poprzez skierowanie się w obszary relacji pomiędzy rozmówcami np. „Wiem, że Tobie to zawsze mogę to powiedzieć.”, „Ty mnie zawsze zrozumiesz”. Zdecydowanie więcej przyniosą niż stemplowanie swoich wypowiedzi wyświechtanymi i bezwartościowymi frazesami.
Słowa, które wprowadzają natychmiastowe zamieszane i automatyczną reakcję to często używane „zawsze” i „nigdy”.
NIGDY ZAWSZE
Słowa te nikomu nie pomagają – wręcz przeciwnie, przeszkadzają wszystkim. Używanie ich to jak tatuowanie się na czole napisu „nie wiem, co mówię”. Często otwierają puszkę Pandory niedopowiedzeń i różnic zdań. „Nigdy tego nie robisz”, „Zawsze Ci to mówię”, „Nigdy to się nie stanie”, „Zawsze oni są lepsi” – to tylko początek długiej wiązki, nieprawdziwych zdań, które często rozpoczynają działania w kontrze „ja Ci pokaże, że nie zawsze”. Nie używaj tych słów a zauważysz jak wiele to daje. Zobaczysz jak w kilka sekund podejmujesz decyzje o zwiększeniu szacunku do tematu, o którym mówisz. Nagle z komunikatu „Nigdy tego nie robisz” zaczynasz mówić „W poniedziałek tego nie zrobiłeś, dziś też”. Konkret pomaga w życiu nie tylko w Twoim bo o faktach się nie dyskutuje.
I tym konkretnym przekazem namawiam Cię abyś nie używał słów „ale, powiem ci szczerze, nigdy i zawsze”. A jeśli już chcesz miej świadomość dlaczego i po co to robisz.