Walka tytanów: Apple vs Google

W dawnych czasach, gdy chciano na kogoś rzucić klątwę mówiono „Obyś żył w ciekawych czasach” zwykle, gdy ktoś przywołuje to zdanie na końcu języka pojawia mi się „z dostępem do Internetu”, bo ciekawe czasy i Internet niejednego wprowadziły w kłopoty.

Mam wrażenie, że klątwa ciekawych czasów z dostępem do Internetu zahaczyła właśnie o Google i Apple wprowadzając te firmy na ścieżkę otwartej walki o wielki zysk. Gdy Apple przegrało wyścig o ilość zainstalowanych systemów operacyjnych z Microsoftem, każdy z nich odnalazł swoją przestrzeń do koegzystencji. Gdy posiadanie urządzenia ze zwinnym systemem opartym o usługi w Internecie jest motorem do miliardowych zysków z reklamy lub sprzedaży aplikacji na ringu pojawiają się Google i Apple. Jeden ma opinię producenta świetnych aplikacji i usług online, drugi jest liderem tworzenia urządzeń wywołujących podziw i zazdrość.

Myślę, że wkrótce zaczniemy zauważać skutki już rozpoczętej rywalizacji – część z nas zapewne wyraźnie to widzi. Jednak duże uderzenia są jeszcze przed nami. Dwie wielkie organizacje, z światowej klasy specjalistami wystawiają na planszę międzynarodowej gry strategicznej swoje podstawowe kompetencje by zdobyć wybrane przez nich rynki. Jakie to rynki? Rynek telefonów, tabletów, aplikacji, wideo, muzyki oraz najważniejszy – reklamy. Wszystkie są już celem ostrego ostrzału.

I choć sposób wchodzenia na te terytoria stanowczo się różni, to cel, który stawiają sobie jest dokładnie ten sam: znaleźć, przejąć, okopać się i czerpać zysk. W tym roku zaleje nas powódź tabletów z Androidem. To jeszcze bardziej pogłębi rywalizację. Rynek wideo i rynek muzyczny to ważne kompetencje obydwu firm. Youtube nieustannie szuka miejsca do zwiększenia zysku. Dostęp do sieci w urządzeniach staje się coraz bardziej powszechny a to wpływa na zwiększanie się w mobilnym świecie wagi usług Internetowych.

Google rozpoczął drogę rywalizacji o widza telewizyjnego w obszarze „pasma” ich przekazu. Google TV jest nakładką na ten przekaz. Która wkrótce po kilku aktualizacjach i procesach sądowych doprowadzi do sytuacji, gdy nie będzie różnicy czy oglądasz ten program z sieci czy z tradycyjnego nadajnika. Apple jednak nie próżnuje.  Apple TV to nie jest produkt wczepiający się w sygnał TV i nim sterujący. To jedynie urządzenie do odtwarzania cyfrowych treści dostępnych na komputerach i udostępnianych przez iTunes lub iPhone i wkrótce iPada. Sposób rozgrywania integracji urządzeń z Apple TV może być wkrótce powodem do upublicznienia urządzenia, które będzie można nazwać prawdziwym Apple TV – czyli takiego, który zarządza sygnałem łącząc przekaz od stacji telewizyjnych z pozycjami z iTunes. A to może być kolejny przełom, podobny do tego, który wywołał Iphone.

Nic nam nie pozostaje tylko czekać na wynik zderzenia dwóch różnych wizji tworzenia produktów. Na ringu stoją Google z produktem „tanim” dla mas – realizującym zysk na podstawie precyzyjnego wyświetlania reklam oraz Apple z „drogim” produktem – rywalizującym „pożądaniem”, unikalnością oraz precyzyjnym wpasowywaniem się w potrzeby „majętnego” klienta.

„Obyś żył w ciekawych czasach” – zdanie to wcale nie musi być klątwą – fakt zapisania naszych czasów w historii wcale nie znaczy, że będą zapisane, jako złe. Ja tam się cieszę z tych wszystkich odkryć „Internetowo pochodnych”.