Tajemnica

Zdradzę Ci tajemnicę, tylko proszę nie mów jej nikomu. Zachowaj ją dla siebie, bo posiadając tą wiedzę w krótkim czasie zdobędziesz wszystkie cele, które sobie założyłaś / założyłeś. Dlatego jeśli nie jesteś gotowa / gotowy, na taki prezent lepiej przygotuj się na to zanim zaczniesz czytać.

Tak mógłby brzmieć tekst zapowiadający odkrycie sensu życia, eliksiru na wieczne życie lub dowolnego nieoczekiwanego odkrycia zmieniającego całe Twoje życie. Ten tekst jednak nie jest o eliksirach i czary-mary. Chciałbym się podzielić z Tobą przemyśleniami na temat wizji idealnego serwisu internetowego, czyli takiego, z którego każdy chce korzystać i powraca do niego w każdej wolnej chwili. Czy są takie serwisy? Czy jest przepis na taki serwis?  A może nie da się spełnić warunków, które doprowadziłyby do tego, że serwis można nazwać idealnym?

Te pytania wiele osób sobie zadaje. Szczególnie wtedy, gdy poszukuje metod, rozwiązań i mechanizmów pozwalających na osiągnięcie największego sukcesu w sieci. Czy znam odpowiedź na te pytania? Raczej nie na wszystkie, jednak, jeśli mogę coś wnieść w Twoje rozmyślania chciałbym pokazać Ci kilka moich wniosków na ten temat. Uwzględnienie zaleceń i realizacja tych potrzeb na swoim serwisie wcale nie gwarantuje zbliżenia się Cię do użytkownika. Jest tak dużo zmiennych, że w zasadzie trudno określić, które dla twojego klienta będą czynnikiem wyboru. Jednak myślę, że jestem w stanie dać gwarancję, że nie odsunie żadnego z posiadanych.

Tabela potrzeb twoich użytkowników

Poniżej znajduje się tabela, którą należy czytać w 2 wymiarach. Pierwszy to lista potrzeb, które powinien spełniać idealny serwis. Drugi już trochę mniej oczywisty wymiar, czyli jakie właściwości należy w każdej z tych potrzeb ogarnąć, by użytkownik odczuł, że dana potrzeba została zrealizowana a co za tym idzie bardziej przywiązał się do serwisu.

Nie traktuj tego na super poważnie. Spróbuj potraktować to, jako ćwiczenie i oceń na podstawie realizacji niżej umieszczonych potrzeb serwis, z którego najczęściej korzystasz. Dowiedz się czy akurat ten serwis realizuje wskazane potrzeby. Jeśli tak jest, może da Ci to do myślenia, jeśli nie – widocznie występuje jeszcze inne wymiary, których ta tablica nie pokazuje.

[table id=4 /]

I jak? Co o tym myślisz?