Statystyki: Piwik.org

Prowadząc bloga szczególnie na etapie jego rozwoju dobrze jest wiedzieć jak przemieszczają się użytkownicy po twojej treści, jaka tematyka ich interesuje a z jaką lepiej dać sobie spokój. W zależności od systemu, w jakim został napisany system blogów pojawia się kilka możliwości, które pozwolą oglądać statystyki. Dowiedz się, dlaczego polecam Piwik.org!

Jeden z największych i najbardziej rozbudowanych serwisów udostępniających system do zliczania statystyk to Google Analytics. Prosty oraz sprawny ma jedną wadę, która w młodych i dynamicznych serwisach jest mocno uciążliwa. Każdy, kto podgląda statystyki w GA wie, że dane są opóźnione i w zasadzie trudno poznać prawdziwe zachowanie użytkowników w momencie wykonania jakiejś akcji.

Są też osoby, które sam fakt umieszczania wtyczek Googla uważają za inwigilację i udostępnianie danych podejrzanej firmie jednak wiele jednak, jako największą wadę wskazuje opóźnienie. Brak kontroli nad tym, co dzieje się w serwisie oraz wstrzeliwanie się w prawdopodobny ruch bez prawdziwego stanu to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Dlatego jeśli posiadasz swój własny serwer wirtualny/hosting/kolokacje i poszukujesz rozwiązania darmowego, które odpowie na wszystkie twoje potrzeby zachęcam Cię do instalacji Piwik’a którego nazywam na dzień dzisiejszy odkryciem roku!  Mam za sobą 10 różnych systemów i każdy jest wiele przecznic dalej od rozwiązania, o którym mówię. Co mnie urzekło? Na przykład takie rzeczy:

  • Raporty o zachowaniu użytkowników w czasie rzeczywistym tj. bez odświeżania strony.
  • Dane o mojej oglądalności mam tylko ja, mogę je przenieść w dowolne miejsce i podłączyć pod dowolny serwis.
  • Wtyczki do mojego systemu oraz darmowa aplikacja na iOs pozwalająca na wszystkie operacje dostępne w systemie.
  • Rozbudowany system widgetów dowolnie wybieranych i konfigurowanych.

Demonstrację systemu można zobaczyć tutaj demo.piwik.org. Instalacja jest prosta i wymaga jedynie podania odpowiednich parametrów dotyczących użytkownika, bazy i hasła. Wizard krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces a na końcu otrzymasz kod do wklejenia na swoja stronę. Oczywiście, jeśli korzystasz z WordPressa można zainstalować wtyczkę o nazwie WP-Piwik by w pełni zintegrować Piwik’a ze swoim serwisem. Zdecydowanie polecam szczególnie wtedy, gdy chcesz na żywo oglądać jak użytkownicy przemieszczają się po zakamarkach Twojego serwisu. Nie zastanawiaj się, instaluj i korzystaj, tutaj więcej informacji: piwik.org