startup akademia pana kleksa

Startup Akademia Pana Kleksa

Gdy oglądałem dziś z dzieciakami Akademię Pana Kleksa nie mogłem się powstrzymać w poszukiwaniu innych znaczeń tego co widziałem na ekranie, poniżej umieszczam swoje obserwacje i przemyślenia. Kolejny raz dochodzę do wniosku, że na pytanie „co mnie inspiruje” nie ma innej odpowiedzi jak „wszystko” 🙂 Zapraszam więc do zabawy i lekkiej zadumy oraz podzielenia się swoim komentarzem 😉

startup akademia pana kleksa

Każdemu może się udać
Adasiowi Niezgódce – głównemu bohaterowi – nic się wcześniej nie udawało, zawsze spóźniał się do szkoły, nigdy nie zdążał odrobić lekcji i miał gliniane ręce. Nikt nie miał dla niego czasu a najbliższe mu osoby nigdy w niego nie wierzyły. To jednak nie przeszkodziło aby stać się wybrańcem Pana Kleksa.

Najważniejsze rzeczy dowiadujesz się na początku
Pan Kleks w pierwszych 5 minutach filmu zdradza miejsce przechowywania najważniejszych sekretów i sposób do nich dotarcia. Podobnie jak w życiu wszystko widać gołym okiem.

Od początku współpracy, trzeba mocno się zaangażować
Adaś Niezgódka zaraz po przybyciu do Akademii, nawet przed poznaniem swoich kolegów z klasy dostaje już istotne i wymagające zadania.

Ludzie którzy pomagają twojemu biznesowi, zwykle mają w tym interes.
Golarz Filip dostarcza Kleksowi „piegi” oczekując, że w przyszłości Akademia przyjmie w swoje szeregi jego lalkę-robota. Wywiera to mocny wpływ na dalsze losy bohaterów.

Nie rozpoczynaj otwartych konfliktów z konkurencją, szczególnie gdy jej dobrze nie znasz
Zaskoczony książę Mateusz postanawia zabić władcę wilków i wilkołaków gdy ten stanął mu na drodze. Ten czyn prowadzi do katastrofalnych skutków. Giną przez to jego rodzice, rozpada się królestwo a sam Mateusz zamienia się w ptaka i nie może powrócić do swojego wcześniejszego stanu.

Gdy świat się wali Ci na głowę, zawsze jest szansa, że ktoś odmieni sytuację – nie poddawaj się i szukaj rozwiązań
Gdy już zawiedli wszyscy lekarze próbujący zatrzymać utratę krwi z rany księcia Mateusza wywołanej ugryzieniem wilka, pojawia się doktor Pi-Chi-Wo. Jego wiedza i tajemne sztuczki doprowadzają zdrowie księcia ponownie do dobrego stanu.

Są takie błędy, których efekty mogą wszystko zniszczyć
Pan Kleks pozostawia w Akademii przemyconego podstępnie Adolfa lalkę-robota. Zdaje sobie sprawę z kłopotów, które to wywoła jednak postanawia nauczyć go czuć, myśleć i mówić w nadziei na sukces.

Gdy nie ma szans na poprawę, szybko zajmij się czymś nowym
Kleks wyłącza Adolfa gdy ten w przypływie furii wykrada skarby i niszczy je na oczach innych uczniów. To kończy wszystkie poprzednie wątki jednak pokazuje nową perspektywę i kolejne działanie w Przygodach Pana Kleksa.

Inwestorzy nie będą się cackać. Bądź na to przygotowany
Golarz Filip sponsor „piegów” po wyłączeniu Adolfa pojawia się z pretensjami niedotrzymania umowy, zarzucając zniweczenie 20 letniej pracy na jego wynalazkiem. Zdradza prawdziwe powody powstania Adolfa i postanawia się zemścić. Cytat z Filipa: „Ja panu pokaże co potrafi Filip kiedy chce się zemścić, doigrał się pan panie Kleks, puścimy z dymem tę pana budę”

Nie zawsze się wygrywa
Adaś nie może uwierzyć, że bajka nie ma szczęśliwego zakończenia.
Cytat z Adasia i Autora: „A książe? A doktor Pi-Chi-Wo? Przecież w bajkach zawsze zwycięża dobro? A może właśnie dlatego uwierzyłeś w jej prawdziwość, że jest troszeczkę inna?”