Rozwijaj się!

Mam takie przeświadczenie, że nic tak nie uczy ludzi jak ich własne błędy. Na podstawie tej tezy zbudowałem mechanizm, który wielokrotnie doprowadził mnie do sukcesu. Chcesz go poznać i wprowadzić go w swoje życie? Nic trudnego!

Dzisiejszy rozwój mechanizmów komunikacyjnych oraz przekazywania wiedzy jest niesamowity. W kilka sekund można znaleźć tysiące odpowiedzi na pojawiające się pytania. Poszukując odpowiedzi czasem czuje się jak poszukiwacz złota stojący w rwącym potoku z wielkim sitem i łopatą w ręku. Co chwilę jakiś samorodek wpada w moje sidła by wzbogacić moje życie. Gdy tylko odkładam sito wiem, że rezygnuje z rozwoju. Nie lubię go odkładać.

Nauczyłem się czerpać nieustannie wiedzę od ludzi, nie tylko podglądając ich w Internecie. Jeśli każdy z nas popełnia błędy to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że istnieją osoby, które wykonując działania „podobne do naszych” popełniły błąd i dostarczą informacji. Informacji na temat tego, co zrobiły, że efekt działania był błędny. Dlaczego skupiam się na błędach? Istnieje nieodparte wewnętrze przeświadczenie wszystkich, że nie popełnili żadnego błędu, gdy osiągają sukces. To przeświadczenie jest istotnie zmieniającym warunki wystąpienia sukcesu. Gdy nie osiągają sukcesu dziwnym trafem szybko przypominają sobie wszystkie czynniki i problemy występujące w procesie. Przy takiej wiedzy łatwiej jest analizować wszystkie powody sukcesu.

Dzięki poszukiwaniu rozwiązań i wdrażaniu w swoje działanie oszczędzam sobie wiele niepowodzeń, a co istotne robię to w wielu dziedzinach życia. Jest tylko jeden czynnik potrzebny by dobrze to wykorzystywać. Nie możesz tego robić po omacku. Musisz wiedzieć, od kogo czerpiesz wiedzę, kto podpowiada. Musisz akceptować tą osobę. Musisz móc powiedzieć, że chcesz być taki jak ta osoba. To kluczowy element, musisz znaleźć ludzi, którzy są dla Ciebie wzorem. Musisz umieć odszukać w nich cechy, które podziwiasz i na podstawie tego dążyć do wprowadzenia ich działań w swoje życie.

Jeśli w Twoim otoczeniu nie ma takich osób, to może zbyt wysoko mierzysz, lub przyszedł czas na zmianę otoczenia. Wzór do naśladowania („role model”) to kluczowa wartość w Twoim rozwoju. Zresztą sam wiesz, że gdy przestają wystarczać rodzice szybko należy znaleźć dodatkowe wzorce. Nie wiem, dlaczego tak wiele ludzi o tym zapomina. Poszukując celu w życiu, nie zatrzymują się na sekundę, aby odpowiedzieć na pytanie „No dobra, ale jakbyś tak miał wskazać kogoś konkretnego, to, kim chciałbyś być?”. Po takim pytaniu bardzo istotne staje się poznanie biografii wybitnych ludzi, prawda?

Zostaw na chwilę biografie nieżyjących ludzi i skup się na otoczeniu, być może jest ktoś, dzięki któremu możesz wypchnąć się na wyższy poziom rozwoju. Nie być może, jestem przekonany, że na pewno jest! Przyglądnij się dobrze. Tu obok Ciebie jest ktoś, kogo działania Ci imponują! Zacznij kopiować dobre wzorce, to nie jest coś złego, to bardzo dobre dla Ciebie i Twojego otoczenia! Nie wstydź się! Rozwijaj się! Nie chcesz? Naprawdę uważasz, że jest coś ważniejszego od Twojego rozwoju?