Ranking: Gdzie po plotkę?

Nie od dziś wiadomo, że gdzie ludzie tam informacja, a gdzie informacja tam też jest miejsce dla plotki. Plotki zaś to ta część informacji, którą przyswaja największa część społeczeństwa. Dlatego też często właśnie ten rodzaj treści jest motorem rozwoju w Internecie.

Plotka w zasadzie nie jest informacją, ale przekazem emocji, które czytający wytwarza gdy ją odbiera. Ludzie potrzebują takich informacji, ponieważ suche fakty wcale nie są ciekawe. Prawda zwykle jest oczywista i przyziemna, dlatego wolimy słuchać o szczęściu, nieszczęściu, zdrowiu, bogactwie wszystkich tych, którzy stają się dla społeczeństwa wzorem. Czytając takie wiadomości wierzymy, że jesteśmy na bieżąco, blisko miejsca w którym się coś dzieje.

Wybrałem 10 serwisów, które tego typu informację dostarczają. Aby je ocenić musiałem zbudować specjalne kryteria, generalnie im bardziej czerwone to źle, a zielone to dobrze. Te kryteria odnoszą się tylko do tego typu serwisów.
Największa – czyli wymiar w pikselach. Im większy, tym więcej danych użytkownik może zobaczyć, im więcej danych – tym wrażenie sytości większe.
Najcięższa –  waga strony w kilobajtach. Im większa strona, tym lepsze zdjęcia i obfitość w treść.
Upakowanie – czyli stosunek wielkości strony do wagi jaką posiada. Ocena ta pozwala wskazać, że za wielkością strony musi iść również ilość treści na niej.
Klikogenność – stosunek ilości linków na stronie do wielkości strony.
Obrazowość – stosunek ilości obrazów (nie elementów designu) do wielkości strony.
Użytkownicy – ilość realnych użytkowników w podobnym okresie (Megapanel).
Odsłony – ilość wyświetlonych stron w podobnym okresie (Megapanel).
Czas – czas spędzony na serwisie w podobnym okresie (Megapanel).
Zasięg – zasięg, jaki posiada serwis w podobnym okresie (Megapanel).
Dodatkowo zastosowałem faktor wyboru Moonopol, który subiektywnie dodał ocenę każdemu z tych serwisów. Tak to właśnie powstał pierwszy ranking serwisów w Moonopol.pl.

1. Pudelek.pl

Z prezentowanych stron jest to największa (np. 24 929 px długości) i najcięższa strona (4,48 MB). W połączeniu z faktem, że jest spośród prezentowanych serwisów pierwszy w ilości odsłon i czasu spędzanego na nim, czasem zastanawiam się czy te parametry nie wynikają właśnie z tego, że strona się nie doczytuje w całości i by poznać jej dalszą część należy ponownie odświeżyć stronę 😉 Niemniej jednak serwis jest kultowy i przychodzą tam ludzie po plotki, które w wielu sytuacjach bardzo kreują rzeczywistość. Za tą właściwość serwis Pudelek otrzymuje w zestawieniu dodatkowe punkty, ponieważ Moonopol przekazuje mu nagrodę „Moonopol Prize: Gold” i 10pkt. w rankingu.

2. Plejada.pl

Kategoria sama w sobie – serwis plotkarski, który nie chce być serwisem plotkarskim, choć wszyscy tak o nim mówią. Mała, lekka z dużą ilością treści wciągającej w serwis z największą ilością użytkowników i największym zasięgiem spośród wymienionych serwisów. Sprawia wrażenie super multimedialnej, choć panuje przekonanie, że tematy które są tu pokazywane są trochę tendencyjne. Wysoka jakość produktu współgra z  jakością treści – co jak co, ale tutaj raczej nie znajdziesz informacji wyssanych z palca (no może, ale nie z wszystkich). Za jakość i pozycję lidera w zasięgu Plejada otrzymuje nagrodę „Moonopol Prize: Silver”.

3. NoCoTy.pl

Kolejna z wielkich stron plotkarskich, kolejna w wielkości i ciężarze. Podobnie jak Plejada udaje, że nie jest z rodziny portalowej. Sposób szablonowego podejścia i ubogi nakład czasu poświęcony na design skutkuje np. kiepskim logotypem (marką), ale schludną i przejrzystą listą wiadomości. Duży zasięg i duża ilość użytkowników potwierdza to 3. miejsce w rankingu. Serwis za schludne i proste zagrywki dostaje od Moonopol 7 pkt.

4. Plotek.pl

Agora w serwisie Plotek.pl dysponuje ciekawą treścią i sposobem jej pokazywania. Duża strona nie ma wrażenia pełności, lecz lekkości. Podoba mi się ta przestrzeń i akcenty. Wszędobylski różowo-fioletowy kolor daje wrażenia kobiecości, choć pewnie to stereotyp. Styl „tvn24” pokazywania wiadomości przyjął się na dobre w tego typu serwisach: im więcej serwis pokazuje na stronie głównej, tym lepiej ściąga użytkowników. Za operacje typu „najczęściej czytane” i „gorące zdjęcia” serwis dostaje nagrodę „Moonopol Prize: Blue”.

5. Pomponik.pl

Serwis Interii posiada jedną mocną stronę, projekt graficzny nagłówka. Reszta niestety nie jest ciekawa. Treść jest zaprezentowana sztampowo i średnio ciekawie. Mocne tło przytłacza. Duża ilość linków i obrazów podnosi walory serwisu. Za projekt logo i nagłówka Moonopol dodaje 6 pkt.

6. Kozaczek.pl

Kozaczek sprawia wrażenie, że powstał przez wrzucenie do jednego gara wszystkich potrzebnych w tego typu serwisach informacji i mocne wymieszanie. Nic nie mogę na tej stronie znaleźć, tj. wszystko jest wszędzie. Masa obrazów, dużo linków, mocne upakowanie daje wrażenie obfitości, ale za żadne skarby nie mogę domyślić  co jest reklamą, a co treścią. Serwis od Moonopol za plotki użytkowników dostaje 4 pkt.

7. Se.pl Plotki

Jak ktoś mówi o standardzie pokazywania treści niezależnie od jej przekazu, niech używa SE jako przykładu. Jakby mieli nekrologii, to też by je pokazywali w ten sam sposób co plotki. Deczko nudne te wiadomości. Moim zdaniem za dużo tekstu. Ale co tam dużo ciekawsze niż Kozaczek. Dlatego daję na zachętę 5 pkt.

8. Obmawiamy.pl

Projektant Obmawiamy zatrzymał się 8 lat temu. Czy ja mówiłem o nudzie? Mówiłem! Nie widział ktoś mojego monitora? Ok, znalazłem – nuda zwiała go z biurka. Za nudę daję 2 pkt.

9. Koktajl24.pl

Axel Springer nie jest przekonujący. W zasadzie nowy byt nie zdobył sobie jeszcze rynku. Grafika pasuje do plotkarskiego typu, jednak nie przekonuje i nudzi. Za ciekawy logotyp i komentarz dnia Moonopol przekazuje 2 pkt.

10. Wpadki.net

W zasadzie nie wiem dlaczego ten serwis wybrałem. Pewnie dlatego że stworzenie go nic nie kosztowało. WordPress rządzi, ale pokazuje, że treść to nie wszystko. Dlatego Moonopol ze smutkiem obdarza Wordpresowego krajana tylko 1 pkt.

Podsumowanie

Z zestawienia wynika, że ten ranking niedużą ilością punktów wygrywa Pudelek i to, że w świecie plotek tak naprawdę liczą się tylko pierwsze 3 serwisy. Pudelek za kreację rzeczywistości, Plejada za jakość, NoCoTy za spójność. Moonopol więc ogłasza rankinking za zakończony!