W cyklu „Wywiady na koniec roku” rozmawiam z Pawłem Nowakiem. Dowiaduje się, że jeśli naprawdę chce coś zrobić to może lepiej zatrudnić się McDonaldzie a dlaczego? O tym w tekście.
Paweł Nowak
Współtwórca PressPada, wieloletni bloger (AppleBlog.pl) i przedsiębiorca (Chwilami.pl) oraz współpracownik WebShake.TV. Paweł powiedział, że jak mam go jakoś mocniej przedstawić to mam sobie znaleźć w sieci. Ale ja znam Pawła więc sam go przedstawię. To jeden z nielicznych znanych mi krakowskich przedsiębiorców, którzy naprawdę robią to co lubią. Jest otwarty i potrafi świetnie komunikować swoje zdanie. Gdy chcesz zarazić się pasją (a pasja bywa zaraźliwa wiem po kilku Startup Weekendach) polecam poznać Pawła.
Maciej Maciejowski: Jak oceniasz ten rok?
Paweł Nowak: To jest ciekawe pytanie dla mnie, bo w zeszłym roku robiłem coś innego, więc ten jest dla mnie nowością. Do 2010 roku miałem bloga i usługową firmę, a od 2011 zacząłem robić produktowego PressPada, zamknąłem bloga, a usługowa firma jest dalej, ale zupełnie w innym miejscu.
Dobrze, że ustawiłem działalność na rynek mobilny, bo w tym roku na tym rynku był booooom!
Czy są jakieś rzeczy, sytuacje, które najbardziej Ci się spodobały w 2011 roku?
Paweł Nowak: Przestałem prowadzić bloga, więc obserwowanie po raz pierwszy z boku tego wszystkiego co robi Apple było dla mnie nowością. Poza tym, wracając do rynku mobilnego, wysyp doskonałych produktów na telefony poszerzał uśmiech na moich ustach. Kiedy widziałem już nie tylko studentów ze smartfonami, ale też osoby dojrzałe, a czasem nawet starsze. Na święta siostra mojej babci dostała iPhona: nie była zachwycona takim drogim prezentem, ale dwa dni później jak się zobaczyliśmy miała wiadomości, zdjęcia, chodziła po internecie – bariera używania nowoczesnej technologii nigdy nie była tak niska, a ludzie nie stają się młodsi, więc wszystko się układa na miejscu: dostępna i popularna technologia, niska bariera wejścia, piękny soft, praktyczne zastosowania.
Czy jest coś co lepiej by się nie wydarzyło w branży?
Paweł Nowak: Nie podoba mi się wojna patentowa, którą bardzo wyraźnie w tym roku toczyły wielkie korporacje. Użytkownik końcowy jak ty i ja nigdy nie stracił na konkurencji. Na handlowaniu patentami ma wielką szansę.
Co można zmienić w polskim środowisku internetowym aby projekty lepiej się rozwijały?
Paweł Nowak: Zacząć finansować rozwój, a nie development. Szczerze nie pamiętam kto na InternetBeta w tym roku powiedział, że Polsce nie ma pieniędzy na rozwój projektów (dopisek moon: Bartek Gola) , tylko na ich development. I niestety zgadzam się w tym w 100% – wiele projektów przepala kasę w trakcie pisania kodu, a kiedy faktycznie pojawia się potrzeba promocji produktu w kasie wieje tylko zimny wiatr.
Startuper ewentualnie przedsiębiorca to rola z której można u nas być dumnym?
Paweł Nowak: Zdecydowanie! Przedsiębiorczość krzewi u nas coraz więcej pojedynczych osób oraz instytucji. Jeśli mogę do tego przyłożyć rękę, robię to zawsze i chętnie.
Jak wyobrażasz sobie przyszły rok w Twoich projektach, co chcesz osiągnąć?
Paweł Nowak: Myślałem, że 2011 będzie przełomowy, ale 2012 zapowiada się dopiero niesamowicie. Z PressPadem krzywa uczenia jest niezmiennie stroma od stycznia tego roku i nie zanosi się, żebyśmy przestali się uczyć. Na początku roku odpalimy pewną wariację pomysłu na PressPada jako drugi produkt – to będzie ciekawe doświadczenie. W końcu też widzę oznaki tego, że nadszedł czas na rozwiązanie takie jak PressPad – klienci zgłaszają się sami.
Chcę także zrobić porządek z moją firmą – jest 2x większa od PressPada w tej chwili, mimo że nigdy nie szukałem klientów. Znalazłem w tym roku partnera z którym w w 2012 chcę wziąć tę firmę na zupełnie inny poziom.
Jakieś rady dla energicznych szukających wyzwań w budowaniu swojego internetowego biznesu?
Paweł Nowak: Energiczne osoby chcące zbudować swój internetowy biznes powinny… zacząć budować swój internetowy biznes. Nie ma nic gorszego jak pomysły stygnące w głowie. Ostatnio w dyskusji gdzieś na Facebooku użyłem mojego ulubionego przykładu: zatrudnij się w McDonald’s na 8 godzin, a pozostałe 8 z dnia zużyj na swój projekt. Będziesz miał, drogi przedsiębiorco, przewagę nad innymi bo będziesz pracował w strefie czasowej San Francisco.
Dziękuję za rozmowę!