Paweł Lipiec

Paweł Lipiec @ eCommerce.edu.pl

Paweł Lipiec w wywiadzie dla Moonopol.pl podsumowuje rok 2011, chce aby jego „klienci” byli zadowoleni w 2012 roku i nie poleca zbytniego kopiowania wzorca Steve’a Jobsa w swoim działaniu. Zapraszam do lektury.

Paweł LipiecPaweł Lipiec

Aktualnie pracuje w Grupie Allegro jako redaktor prowadzący eCommerce.edu.pl oraz analityk rynku e-commerce. Interesuje się mediami społecznościowymi, e-commerce oraz trendami w nowych technologiach. Jest autorem jednego z najstarszych blogów o tym jak pisać blogi tj. webfan.pl.  Występuje w tak dużej ilości miejsc w sieci, że sam już nie wie gdzie ma konto. Jak znajdziecie jakiś wpis z autorem fanatyk to w 99,9% jego sprawka.

Maciej Maciejowski: Jak oceniasz ten rok z punktu widzenia tego czym się zajmujesz?
Paweł Lipiec: To był, takie mam wrażenie, całkiem dobry rok dla e-commerce. Patrząc tak zupełnie subiektywnie (na ile potrafię) na rynek e-handlu to chyba do e-sprzedawców dotarło jak duże problemy może prawić uzależnianie swojego biznesu od firm zewnętrznych. Czy to Allegro czy platformy sklepowej (przypadek IAI). Po wtóre chyba trochę dorastamy i konsolidacje na rynku nie dziwią już tak bardzo jak przed informacjami o wejściu Amazona do Polski.

Czy są jakieś rzeczy, sytuacje, które najbardziej Ci się spodobały w 2011 roku?
Paweł Lipiec: Startup Weekend w Poznaniu. Rewelacyjna atmosfera, fantastyczni ludzie, dużo zapału i chęci zrobienia czegoś. Jednoczenie świetna organizacja i ogrom pracy włożony w stworzenie tego wydarzenia przez organizatorów. To było niesamowite przeżycie.

Czy jest coś co lepiej by się nie wydarzyło w branży?
Paweł Lipiec: Przez moment myślałem o „aferze regulaminowej” jaką wywołał jeden z tarnowskich radców prawnych wyszukując zakazane klauzule w regulaminach sklepów i wysyłając masowo pozwy. Jednak ostatecznie wszystkim wyszło to na zdrowie. Sklepy baczniej przyjrzały się swoim regulaminom, konsumenci przy okazji dowiedzieli się trochę więcej o przysługujących im prawami.

Co można zmienić w polskim środowisku internetowym aby projekty lepiej się rozwijały?
Paweł Lipiec: To chyba nie jest kwestia samego środowiska internetowego. To jest raczej problem szerszy – wspierania przedsiębiorczości jako takiej. A tu niestety mamy wiele problemów od rozbudowanej biurokracji i kontroli przedsiębiorcy na każdym kroku po kwestie związane z finansowaniem i bezpośrednim wsparciem dla młodych przedsiębiorców. Również fundusze unijne uważam za barierę ograniczającą przedsiębiorczość. Przedsiębiorczość rozumianą jako umiejętność radzenia sobie i przekonywania ludzi do swojego projektu. Wydaje mi się, że młody przedsiębiorca powinien umieć przekonać do swojego pomysłu na biznes prawdziwego inwestora a nie urzędnika z PARPU (lub dowolnego innego urzędu).

Startuper ewentualnie przedsiębiorca to rola z której można u nas być dumnym?
Paweł Lipiec: Co raz częściej już tak. Mamy co raz więcej pozytywnych wzorów, o których słychać również w mediach. Dzięki temu odchodzimy, choć powoli, od wizerunku przedsiębiorcy jako drobnego cwaniaczka i oszusta.
Jak wyobrażasz sobie przyszły rok w Twoich projektach, co chcesz osiągnąć?
Paweł Lipiec: Trudno powiedzieć – to zależy co będę robił. Odpowiem więc ogólnie – celem będą zadowoleni „klienci”.

Jakieś rady dla energicznych szukających wyzwań w budowaniu swojego internetowego biznesu?
Paweł Lipiec: Dla tych, którzy szukają wyzwań w budowaniu biznesu mam jedną dobrą radę: poszukajcie zysku zamiast wyzwań. Dla poszukiwaczy wyzwań lepszy jest sport… amatorski.
A na poważnie – zanim zaplanujesz biznes zrób research rynku. Później zrób to jeszcze 2 razy, ale dokładniej. Jak już się zdecydujecie to na początek polecam (przynajmniej) 2 książki:
The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses – Eric Ries
All Employees Are Marketers – Richard Parkes Cordock
I nie przywiązujcie się specjalnie do takich wzorców jak Steve Jobs. Choć biografię polecam.

Dziękuje bardzo za rozmowę.

Jeśli chcesz zobaczyć co myślą inni w branży na podobne tematy zapraszam do działu wywiady.