Nie będę wikipedystą

Czyli rozprawka o tym co mnie odpycha od tworzenia Wikipedii.

Nie będę wikipedystą z powodu zasad którymi się wiki-twórcy posługują by ją tworzyć. Jedna z podstawowych rzeczy, które mi przeszkadzają to chyba pierwsze co robi każdy wikipedysta „edytuj nie swoje hasło”. To tak wkurzające, że po kilku edycjach twojego wpisu odpuszczasz choć wiesz, że to co zostanie ma średni związek z znaną Ci prawdą.

Kolejną zasadą, która wpływa na moją awersję do tworzenia Wikipedii jest zasada potwierdzania zgodności z prawdą. Otóż zasada ta mówi, że niezależnie od tego czy wpis zawiera „prawdę” czy „nie” jeśli zostanie podane „wiarygodne” źródło tej informacji za pomocą wskazania do publikacji to uznaje się to za „prawdę”, wiki-prawdę. Niestety, jak to bywa w świecie „wiarygodność” to nie jest stan ciągły. Wiarygodność się zdobywa ale czasem i traci.

Ale to wszystko nic, bo tak naprawdę wikipedystą nie będę bo to bardzo ciężkie zajęcie. Nie dość, że pochłania czas to jeszcze człowiek nieustannie jest w konflikcie z innymi którzy potencjalnie wiedzą więcej. Spotkanie „trolla” na Wiki jest tak możliwe jak to, że będzie jesień w październiku. Dlatego, nie będę wikipedystą głównie z szacunku do ludzi, którzy ją tworzą oraz „standardowego” powodu: braku czasu. Podziwiam wszystkich, którzy go odnajdują by dzielić się z innymi zebraną wiedzą.

A skoro już mowa o czasie, który zaoszczędzam nie tworząc Wikipedii udam się na urodzinowe spotkanie dobrego znajomego, który na pewno kilka haseł w Wikipedii by stworzył z wielkim powodzeniem np. programowanie sterowników do frezarek i obrabiarek bez rozwalania ścian dla Instytutu Obróbki Skrawaniem a na temat Internetu stworzyłby jeszcze więcej!