MobileMe – fakty i mity o lokalizacji

MobileMe usługa od Apple w komputerach, iPhone i iPadO szukaniu Iphone i Ipadów dzięki lokalizacji w MobileMe i wielu innych warunków, które należy spełnić by się to udało.

MobileMe w Apple

Jednym z reklamowanych walorów sprzętu mobilnego Apple jest usługa lokalizacji MobileMe, dzięki której można dowiedzieć się gdzie znajduje się nasz sprzęt. MobileMe jest bardzo przydatna pod warunkiem, że nie posiadasz wysokich wymagań. Dzięki zdalnemu dostępowi przez MobileMe możesz wysłać komunikat na ekran swojego urządzenia, wywołać na nim dźwięk, zablokować ekran oraz wymazać dane na urządzeniu. Możesz też dowiedzieć się gdzie urządzenie się znajduje tj. na mapie Google z dokładnością do… uzależnioną od warunków technicznych i operatora. Zaraz, zaraz.. No właśnie usługa lokalizacji działa w MobileMe dzięki dostępowi do sieci Internet, jak ktoś Ci wciska, że dzięki komunikacji satelitarnej zapewniam Cię może spróbować wciskać Ci dowolną inną bzdurę, raczej mu nie daj wiary.

Jak działa MobileMe

Usługa lokalizacji w MobileMe działa w następujący sposób: urządzenie lokalizuje się na podstawie informacji A-Gpsa (Assisted GPS) z dokładnością od 30 do 50 metrów i za pomocą sieci komórkowej lub dostępu do sieci na żądanie (wykorzystujące technologię push) przesyła te dane do serwerów Apple a te przekazują dane do MobileMe. Problem polega na tym, że gdy urządzenie nie ma dostępu do Internetu to nie prześle żadnych informacji komukolwiek. A jak to w takich urządzeniach jak Iphone i Ipad szybko wyłączyć? Przekonałem się na własnej skórze jak cwani są złodzieje. Jeden spinacz do papieru wystarczy by wyjąć z Ipada, Ipoda kartę SIM, która jest podstawą dostępu do sieci komórkowej, a to doprowadza do braku wiedzy o urządzeniu w MobileMe. Po tej operacji złodziej może spokojnie zresetować urządzenie i odjechać z miejsca zdarzenia.

MobileMe usługa od Apple w komputerach, iPhone i iPad

Lokalizacja MobileMe nie jest powiązana z unikalnymi danymi urządzenia, których nie można zmienić, jest usługą, którą można włączyć lub wyłączyć, dlatego wcale nie gwarantuje odzyskania twojego urządzenia po kradzieży. MobileMe jest usługą bardzo dobra, gdy zastanawiasz się gdzie zostawiłeś swoje urządzenie lub pomaga, gdy złodziej jest „nieprzystosowany” technicznie. Jednak marketing Apple odpowiednio wspomaga edukację złodziei, którzy wiedząc o tym, że urządzenia są zabezpieczone dowiadują się jak te zabezpieczenia unieszkodliwiać. Nie zmienia to faktu, że jeśli nie masz włączonej tej usługi (MobileMe) to ją włącz, kto wie może właśnie dzięki temu dowiesz się gdzie pojechał twój samochód z twoim Ipadem w bagażniku.

Dostęp do usługi można zrealizować za pomocą przeglądarki lub aplikacji na innym urządzeniu. Aby sprawdzić lokalizacje urządzenia należy wejść na stronę MobileMe.

Aby ją włączyć na urządzeniach należy wejść w przypadku systemu iOs 5 i wybrać iCloud, na końcu listy znajduje się pozycja „Znajdź iPhone” lub „Znajdź iPad” którą należy włączyć. Po tej operacji na stronie MobileMe można zlokalizować swój sprzęt.