Ipad – Twój kolejny ekran!

Jeśli liczysz na to, że Ipad zastąpi komputer czy telefon to przestań to robić, jeśli jednak chcesz czegoś nowego, szukasz sposobu na prosty dostęp do obserwacji i komentowania świata – kupuj, bo nie zawiedziesz się.

Zacznijmy od tego podstawowego zdefiniowania, czym Ipad nie jest. Nie jest komputerem osobistym, nie jest też telefonem komórkowym, jest urządzeniem z dostępem do sieci (3G lub WiFi) z zamkniętym systemem operacyjnym iOS Apple’a. Jeśli chcesz kupić sobie komputer to go sobie kup, cała gama do wyboru z dowolnymi parametrami. Jeśli chcesz kupić sobie telefon to kup sobie telefon, tu też do wyboru wszystkie możliwe systemy i parametry. W obydwu przypadkach nie kupuj Ipada.

Kup, Ipada gdy:

  • Nie chcesz mieć na biurku nieustannie włączonego komputera a chcesz móc mieć dostęp do różnych stron Internetowych w wersji nie na komórki
  • Chcesz mieć fajny czytnik do e-booków
  • Masz małe dzieci (jeśli chodzi o dzieci w wieku 3-6 to gadget roku)
  • Nie kombinujesz i nie potrzebujesz samemu wszystko zmienić
  • Chcesz mieć pewność, że programy, jakie będziesz używał są sprawdzone i nie wykradną Ci danych
  • Chcesz mieć świetny ekran do twoich domowych sieciowych urządzeń (inteligentny dom, htpc np. xbmc, monitoring kamer w domu)
  • Chcesz mieć urządzenie do pociągu, na którym przeczytasz maile, książki, posłuchasz muzyki i oglądniesz filmy a również dostaniesz się do sieci społecznościowych.

I w zasadzie mógłbym tak wymieniać i wymieniać 😉 Ipad to świetny gadget, od którego nie można wymagać by robił coś, na co nie został stworzony. Jeśli chcesz mieć telefon wielkości Ipada to równie dobrze kup sobie stacjonarny (taki na kablu) albo Samsung Galaxy Tab (który w zasadzie jest dużo mniejszy od Ipada), ale zapewniam Cię, że jak go przyłożysz do ucha to będziesz wyglądał jakbyś słuchał cegły. Co ciekawe, bardzo duża część moich znajomych przeszło na Ipada, jako urządzenie leżące w domu do przeglądania sieci, ten trend można też zauważyć w sieci, ilość Ipadów w sieci rośnie od 1.23% urządzeń mobilnych w Polsce w maju 2010 do 7.87% w grudniu 2010.

Nie kupuj, Ipada gdy chcesz:

– Dzwonić (nie ma takiej opcji w zestawie)
– Pisać dłuższe teksty (bardzo męczące)
– Powiesić go na szyi (ciężki)
– Przemieszczać się z nim, jako podkreślenie Twojej pozycji społecznej (w tym przypadku taniej jest kupić fansyszmensy torbę z logiem Apple i wsadzić tam książkę)
– Jeśli chcesz w nim wszystko zmienić (kup lepiej sobie sprzęt z Androidem, będziesz mógł wszystko skonfigurować.)

Nie kupuj też, jeśli nie godzisz się z imperialistycznymi zachowaniami Apple (sami podejmują decyzję, co Ci dają a czego nie 😉 ale w tym przypadku nie kupuj tez Iphone, Apple TV i też pewnie wszystkiego ze stajni z obgryzionym jabłkiem.

Jak to mówią: zdania są podzielone, jedni lubią minimalizm i prostotę inni bizantyjskie konstrukcje a jeszcze inni zaściankowe klimaty. Zachęcam wszystkich by nie słuchali moich rad tylko stanęli kiedyś w jakimś sklepie i samemu wyrobili sobie zdanie 😉