FB.com domeną Facebooka

Domena na sprzedaż: fb.comJest taki spokojny rynek, na którym odpowiednia szybkość, kreatywność i wiedza może w krótkim czasie raz na ruski rok zrobić z Ciebie milionera.  Jaki to rynek? Rynek handlu domenami. Informacje o milionach wydawanych za nazwę w sieci zwykle uruchamiają tysiące zamówień na „atrakcyjne” nazwy domen, czy teraz też tak będzie? Kupiono FB.com za 7 cyfrową kwotę!

Kilka miesięcy temu Facebook ogłosił, że udostępni nowy system wymiany informacji oraz adresy e-mail dla swoich użytkowników w domenie facebook.com. Podczas tej konferencji zostało zadane pytanie, co się stanie z kontami pracowników w tej domenie. Padła odpowiedź, że dla swoich pracowników, Facebook zakupił oddzielną domenę i teraz wiadomo, że jest to domena fb.com.

FB.com domena dla pracowników

Zastanawiam się czy wiecie ile zapłacili za tą domenę? FB.com została kupiona przez Facebook od Organizacji Farmerów Amerykańskich za kwotę 8,5 miliona dolarów. To ponad 40 krotność tego, co związek wydał na fb.com w 2005 roku. Zakup fb.com wprowadził firmę Facebook do grona 10 kupców najdroższych domen na świecie w całej historii.

Na którym miejscu jest FB.com?

A oto lista domen wraz z cenami zakupu:

  1. Insure.com, sprzedana za 16 milionów dolarów w 2009,
  2. Sex.com, sprzedana za około 13 milionów dolarów w 2006,
  3. Fund.com, sprzedana za 9,99 miliona dolarów 2008,
  4. Porn.com, sprzedana za 9,5 miliona dolarów 2007,
  5. Fb.com, sprzedana za 8,5 miliona w 2010,
  6. Business.com, sprzedana za 7,5 miliona dolarów 1999,
  7. Diamond.com, sprzedana za 7,5 miliona dolarów 2006,
  8. Beer.com, sprzedana za 7 milionów dolarów 2004,
  9. Israel.com, sprzedana za 5,88 miliona dolarów 2004,
  10. Casino.com, sprzedana za 5,5 milionów dolarów 2003.

Zastanawiam się, który z prezesów firm wydałby taką kwotę dla adresów tysiąca swoich pracowników? Myślę, że Facebook zakupem fb.com chciał pokazał jak bardzo mu zależy na tym aby jego użytkownicy korzystali z adresów w domenie facebook.com a opowieści o tym, że te kilka tysięcy osób musiało mieć nową fajną domenę są tylko zabiegiem marketingowym. Amerykanie mają duże skłonności do skracania więc możliwy jest również w przyszłości rebranding Facebooka na FB i wytłumaczenie tego zakupu chęcią posiadanie tej domeny przed potencjalną zmianą jest bardziej prawdopodobnym powodem zakupu. Za kilka lat prawdopodobnie dowiemy się co dalej z FB.com, dziś możemy tylko się poślinić na kwotę 8 milionów USD, którą odebrał związek farmerów. Nie zmienia to faktu, że zakup fb.com trochę podgrzał atmosferę na rynku domen i już w kolejce stoją tysiące domen do zarejestrowania.